Přehled příjmů z investic – říjen 2021

1 Lis

Zisk z investic v říjnu byl 2 085 CZK (81,15 EUR).

Dle jednotlivých investic to vypadalo takto:

Akcie Mintos
CZK 1 353 732
EUR 52.65 28.5

 

V říjnu jsem provedl vklad opět jen do akcií a to ve stejné hodnotě jako minulý měsíc, tedy 15 000 CZK (592 €).

Za to jsem přikoupil 11 akcií (54,45 USD / kus) telekomunikační společnosti Verizon Communications  (Ticker: VZ na NYSE burze, ISIN: US92343V1044), což je vlastně taková diverzifikace k AT&T (T).

 

Mintos – tento měsíc opět žádný vklad, příjem trochu navýšený, díky masivním výkupům dvou lepších společností a to luteCredit a Eleving Group (Mogo), které vydali dluhopisy. Za takto získané peníze vykupují své půjčky na Mintosu, aby následně investorům místo půjček za 12% podstrčili půjčky jen za 8% (jen příklad). A nebo jako v případu luteCredit, který skoupil vše a nové půjčky zatím nejsou k dispozici.

Musel jsem tedy opět snížit úrok od 7,9%, aby se mi vůbec volná hotovost zainvestovala.  Eleving Group toho nevykoupil tolik a proto i přes výkupy stále tvoří téměř 30% celého portfolia.

 

A na konci ještě zodpovím dotaz Radana, který se ptá na následující: Chtěl bych vidět tyhle firmy na jednom místě a sledovat „jak se jim daří“. Třeba mít notifikaci, když se jedna z nich zlevní. Jaké nástroje používáte? V degiro není ani upozornění.“

Abych se přiznal, stále mám v plánu si naprogramovat vlastní sledování. Ani ne tak cen, jako sledování příjmu dividend a hlavně sledování jejich navyšování, snižování, růst portfolia apod. Ale vzhledem k už asi dvouročnímu pracovnímu vytížení se mi to nedaří 🙂

Pro základní sledování jsem nakonec zakotvil u webu investing.com, kde si rozdělím jednotlivé akcie do skupin a víceméně si je každý den prohlédnu. Notifikace ohledně cen tam jsou k nastavení taky, ale nevyužívám je – sám si většinu těch cen pamatuji, tak mi stačí se podívat. Výhodou je, že mají i pěknou mobilní aplikaci takže nemusím zapínat počítač. A je zde vidět přehledně ISIN dané akcie, případně burzy na kterých se dá nakoupit.  Nevýhodou je, že jim to občas padá – hlavně při otevření amerických burz je ten web třeba hodinu nedostupný (musím zaklepat, dlouho už nic, ale jednu dobu to bylo otřesné).

Každému ale může vyhovovat něco jiného, zkoušel jsem i například: www.finviz.com nebo finance.yahoo.com. Nikdy jsem nešel do žádné placené služby, tudíž nemám moc srovnání. Třeba nám moji čtenáři dají nějaké svoje tipy k dispozici.

 

 

3 odpovědi na “Přehled příjmů z investic – říjen 2021

  1. Ahoj, k těm aplikacím, já osobně k trackování cen používám yahoo finance, našel jsem ale nedávno super appku na trackování dividend 22 dividends (apple appstore) okamžitě zde vidím u jednotlivých akcií jaký je můj divi yield on cost a jaký je současný market yield, můžu si celé portfolio zobrazit v nejrůznějších koláčích podle diverzifikace apod. nejlepší mi ale přijde tabulka s celoročním divi příjmem, kde vidím každý měsíc jednotlivé částky od jednotlivých firem a chodí mi i notifikace v den výplat.

  2. Děkuji za vyčerpávající odpověď. Už jsem nějaké nástroje zkoušel, ale ještě prozkoumávám. Snad časem napíšu nějaký komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *