Po prvním nákupu akcií firem, jejichž výběr popravdě nebyl dobrou volbou, jsem se konečně rozhodl investovat do velké společnosti. Cíl i pro další nákupy je jasný – zaměřit se na dlouhodobě stabilní společnosti. Většinou by se mělo jednat o tzv. dividendové aristokraty nebo krále.
- Dividendový aristokrat – firma zvyšující dividendy nepřetržitě 25 let po sobě nebo více
- Dividendový král – firma zvyšující dividendy nepřetržitě 50 let po sobě nebo více
Samozřejmě nemusí platit, že budoucí výsledky budou stejné jako minulé, ale ta pravděpodobnost je větší. Stačí se zpětně podívat na krizi v roce 2008 a uvidíme jak firma v této době obstála. Zde je dividendový graf firmy AT&T, která již 33 let zvyšuje dividendy:
Detailní informace o dividendách lze nalézt ZDE.
Ve zkratce o firmě AT&T: Společnost je poskytovatelem komunikačních a digitálních zábavních služeb ve Spojených státech i ve světě. Společnost nabízí své služby a produkty spotřebitelům ve Spojených státech, Mexiku a Latinské Americe a podnikům a dalším poskytovatelům telekomunikačních služeb po celém světě. Je také vlastníkem a provozovatelem tří regionálních televizních sportovních sítí. Její služby a produkty zahrnují pokročilé mobilní služby, televizory příští generace, vysokorychlostní internet a inteligentní řešení pro lidi a firmy.
Vybrat si v oblasti telekomunikačních služeb lze vlastně jen mezi AT&T (T), Verizon Communications (VZ) nebo China Mobile (CHL). Hodnoty různých ukazatelů, které dávají představu o tom zda akcie není předražená vychází nejlépe pro China Mobile, poté AT&T a nakonec Verizon. Ovšem u China Mobile se stačí podívat na dividendovou historii a hned je jasné, že to není to co právě nyní hledám.
Přehled parametrů v oblasti telekomunikace:
Sledované parametry, podrobněji je sepíšu v jiném článku:
- Market Cap – tržní kapitalizace, která vyjadřuje tržní hodnotu akciové společnosti. Je to celková tržní hodnota všech jí vydaných akcií. Jednoduše se používá k určení velikosti společnosti
- Dividend – dividendový výnos v procentech za rok.
- P/E, Price to Earnings – poměr tržní ceny akcie k zisku na akcii.
- P/S, Price to Sales – poměr tržní ceny akcie a tržeb společnosti za posledních 12 měsíců.
- P/B, Price to Book – poměr tržní ceny akcie k účetní hodnotě akcie.
- Curr R, Current Ratio – poměr mezi krátkodobými aktivy a pasivy.
- Debt/Eq, Debt to Equity Ratio – dluh společnosti k vlastnímu kapitálu.
Pravděpodobně nikdy nenajdete (nebo jsem alespoň zatím nenalezl) hodnoty parametrů tak, aby všechny svítili krásně zeleně, což značí že super hodnota. Proto je potřeba je porovnat s ostatními společnostmi a víceméně jen omrknout jestli tam není nějaká dramaticky odlišná hodnota. V porovnání s Verizonem jsem selským rozumem usoudil, že bude lepší dlouhodoběji investovat do AT&T.